• Menu
  • Menu

Винница


Топ достопримечательностей

Якщо Ви бажаєте відвідати затишне, душевне, не метушливе і водночас колоритне та багате на пам'ятки місто, тоді ласкаво просимо до Вінниці. Це старовинне місто розташоване на мальовничих берегах Південного Бугу.

Не дивно, що ці землі були заселені ще в давні часи, адже тут сама природа сприяла розвитку поселень. Густі ліси, повноводні річки та м'який, сприятливий клімат ще за доби палеоліту приваблювали сюди різні давньоруські племена.

Історія Вінниці тісно пов'язана з ім'ям литовського князя Ольгерда, який 1362 року, після перемоги над татарами, подарував ці землі своєму племінникові Федору Коріатовичу. Саме цей рік і вважають датою заснування Вінниці. Так з'явилася перша оборонна споруда — дерев'яна фортеця, збудована на високому березі річки. Що стосується самого міста, існує кілька версій. У перекладі зі старослов'янської «в'їно» означає дар — придане, отримане Коріатовичами. «винниця» — винокурня, в якій варилися пива винні. І ще одна версія, за якою назва походить від назви річки Виннички.

Завдячуючи вдалому місцю розташування, Вінниця швидко розвивається і розростається, і вже у XV столітті отримує офіційний статус міста, а за кілька десятиліть і магдебурзьке право. Наприкінці XVI століття Вінниця входить до складу Польщі і 1598 року стає центром Брацлавського воєводства. У ті часи через місто проходили великі торгові шляхи — Коломийський і Чорноморський. Це послужило тому, що Вінниця незабаром стала великим торговельним центром.

Історія Вінниці багата на багато знаменних подій, такі як: Визвольна війна українського народу 1648-1654 років, в якій місто героїчно витримало облогу поляків; Андрусівське перемир'я; Бучацький мир 1672 року, за яким Туреччині було віддано частину Брацлавського, Подільського та Київського воєводств. На початку XVIII століття через ці землі пройшло знамените селянське повстання під проводом Семена Палія, а потім відома селянська війна 1768 року — Коліївщина.

Під кінець XVIII століття в історії цих земель відбулися кардинальні зміни. Після другого поділу Польщі Поділля і Брацлавщина опинилися у складі Російської імперії, а Вінниця стала її повітовим містом. У наступні десятиліття розвиток міста пішов ще стрімкіше, ніж раніше. У 1870 році недалеко від нього будується залізниця Київ-Балта-Одеса. У 1914 році Вінниця стає адміністративним центром Подільської губернії, а з приходом радянської влади — центром Вінницької області. Чільну роль Вінниця та її мешканці відіграли в період Великої Вітчизняної війни. За часів окупації тут діяли підпільні антифашистські та диверсійні групи.

Під Вінницею знаходилася трагічно відома ставка Гітлера «Вервольф». За роки фашистської окупації тут було знищено понад 40 тисяч осіб мирного населення, зруйновано величезну кількість житлових будинків і промислових підприємств. Але завдяки самовідданості, працьовитості та патріотизму вінничан у повоєнні роки місто швидко було відновлено.

Сьогодні Вінниця — це затишне місто, що вабить до себе непідробною гостинністю, привітністю й теплотою місцевого населення, а пам'ятки її відкриють Вам багате й цікаве минуле цього старовинного краю. Щоб повною мірою відчути неповторний колорит цього чудового міста, варто ним здійснити неспішну пішохідну прогулянку. У центрі міста збереглися найстаріші пам'ятки архітектури. По вулиці Соборній знаходиться єдина оборонна споруда середини XIV століття, що дійшла до наших часів — Єзуїтський монастир або ще як його називають «Мури». Духом старовинного міста просякнуті вузенькі вулички єврейського кварталу, що з давніх часів носив назву Єрусалимка. Знаменитою акцентною пам'яткою Вінниці є музей-садиба видатного хірурга і великого вченого Пирогова. На що ж ще варто звернути увагу? Це Миколаївська церква, шедевр дерев'яної архітектури, розташована в так званому Старому місті, Православний Преображенський монастир, Храм Пресвятої Діви Марії Ангельської. Ну, а якщо маєте бажання більш досконально та глибоко пізнати історію Вінниці, тоді вирушайте на площу Музейну до Обласного краєзнавчого музею.